вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 136
home Вести

Умерен земјотрес регистриран во источниот дел на Јапонија

Умерен земјотрес регистриран во источниот дел на Јапонија

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во источниот дел на Јапонија, поради што на кратко време беше запрен железничкиот сообраќај.

Земјотресот бил на длабочина од 50 километри североисточно од префектурата Чиба.

Не е издадно предупредување за појава на цунами.

Земјотресот бил почувствуван и во соседните префектури и во Токио.

ЕУРО 2020

Македонија