среда, 24. февруари 2021. Вести денес: 162
home Вести

Умерен земјотрес ја погоди централна Колумбија

Умерен земјотрес ја погоди централна Колумбија

Земјотрес со интензитет од 5,4 степени според Рихтеровата скала вчера ја погоди централна Колумбија, а потресот се почувствувал и во главниот град, на 350 километри од епицентарот, поради што некои луѓе биле евакуирани од канцеларии и станбени згради.

За сега нема податоци за евентуална поголема предизвикана штета или повредени луѓе.

Американскиот геолошки институт соопшти дека епицентарот на земјотресот бил 13 километри од градот Санта Марија, на длабочина од 19 километри под површината на земјата.

Коронавирус