понеделник, 12. април 2021. Вести денес: 132
home Вести

Украинскиот премиер демантира дека поднел оставка

Украинскиот премиер демантира дека поднел оставка
https://www.president.gov.ua/photos/robocha-poyizdka-prezidenta-ukrayini-do-dnipropetrovskoyi-ob-3025

Немам поднесено оставка и Државната Рада функционира нормално, изјави денеска украинскиот премиер Олексеј Хончарук на прес-конференција, одговарајќи на прашањето за можна реконструкција на Владата.

Тој додаде дека за тоа не разговарал ниту со претседателот Володимир Зеленски, кој претходно истакна дека ќе се сретне со политичкиот ветеран Сергеј Тигипко, кого медиумите во Украина го прогласија за наследник на Хончарук. (МИА)

Коронавирус