недела, 22. мај 2022. Вести денес: 23
home Вести

Украина тврди дека има докази за вмешаноста на Русија во кибер нападите од пред три дена

Украина тврди дека има докази за вмешаноста на Русија во кибер нападите од пред три дена

Украинските власти денеска објавија дека имаат докази за вмешаноста на Русија во големиот кибер напад што ги погоди сајтовите на владата на оваа земја пред три дена.

„Досега сите докази укажуваат дека Русија стои зад кибер нападот“, соопшти украинското Министерство за дигитална трансформација.

Саботажата е „манифестација на хибридната војна што Русија ја води против Украина од 2014 година“, соопшти министерството.

Целта на нападот не е само да се заплаши украинското општество, туку и да се дестабилизира ситуацијата во земјата и да се намали довербата на Украинците во владата, наведува истиот извор.

Кибер нападот беше извршен ноќта меѓу четвртокот и петокот и ги погоди локациите на неколку украински министерства, што беа недостапни неколку часа.

Москва ги негираше кибер нападите врз Украина.

Коронавирус