сабота, 25. јуни 2022. Вести денес: 0
home Вести

Украина предлага размена на повредените војници во Азовстал

Украина предлага размена на повредените војници во Азовстал

Заменик премиерката на Украина, Ирина Верешчук изјави дека Киев предложил повредените украински војници од челичарницата Азовстал во Мариупол да бидат разменети за руските воени заробеници.

-Сè уште нема договор. Продолжуваат преговорите, напиша Верешчук на социјалните мрежи.

Таа додаде дека украинската Влада работи на повеќе опции како да ги спаси бранителите опколени во Азовстал.

-Ниту една опција не е совршена, посочи Верешчук.

Украинските војници кои се наоѓаат во Азовстал повеќепати изјавија дека нема да им се предадат на Русите. (МИА)

Коронавирус