сабота, 15. мај 2021. Вести денес: 0
home Вести

Украина планира да купи американско оружје

Украина планира да купи американско оружје

Шефот на украинската дипломатија Павло Климкин денеска изјави дека во тек се преговори за купување на оружје од САД.

– Ние сега водиме такви преговори. Не можам да дадам детали за поединечни системи, посочи Климкин.

Тој додаде оти „тоа е доверлива информација“.

– Зборуваме за многу сериозно зајакнување на одбранбените капацитети на нашите вооружени сили и нашиот одбранбен сектор во целост, истакна Климкин.

Коронавирус