недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 213
home Вести

Украина на чекор до војна со Русија: Претседателот бара прогласување воена состојба, НАТО ја прати целата ситуација (ФОТО)

Украина на чекор до војна со Русија: Претседателот бара прогласување воена состојба, НАТО ја прати целата ситуација (ФОТО)

Украинскиот претседател Петро Порошенко вчера по седницата на Советот за национална безбедност изјави дека парламентот ќе предложи воведување на воена состојба, по инцидентите со руските бродови во Црното море.

Тој додаде дека украинскиот парламент денес треба да одлучи за оваа прогласување на оваа воена мерка која според закон би го ограничила човековото слободно движење, а на државните институции ќе им се даде поголеми овластувања.

Советот за национална безбедност претходно побара од Порошенко да предложи воведување на воена состојба во времетраење од 60 дена.

Според зборовите на украинскиот претседател ова би значело подготвеност на резервистите за нивна активација во секое време, а напомена и дека ограничување на правата на граѓаните нема да има.

Инаку се започна откако бродовите на руската крајбрежна стража запленија три украински брода во Црното море близу Крим.

Локални избори 2021