сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 71
home Вести

Удираа со тенџериња и тави: Вака Шпанките го дочекаа Денот на жената

Удираа со тенџериња и тави: Вака Шпанките го дочекаа Денот на жената

Стотици жени во Мадрид се собраа после полноќ за да го одбележат Меѓународниот ден на жената, удирајќи со тенџериња и тави и барајќи поголема родова рамноправност. Дел од нив носеа виолетова боја, која во последните години стана заштитен знак на демонстрантите за женски права.

-Важно е да се протестира на ден како што е Денот на жената, бидејќи сè уште постојат многу разлики и проблеми во општеството со кои се соочуваат жените и мора да бидат надминати. Ние сме во патријахално општество, истакна Абрил Виљатрољо, една од учесничките на протестот.

За денеска во Шпанија се најавени повеќе собири.

Родовата рамноправност, пред парламентарните избори на 28 април, стана прашање кое во Шпанија предизвикува поделби. Новата, крајно десничарска партија Вокс, која според анкетите првпат ќе влезе во Парламентот, повика на бришење на шпанските закони за родово насилство. Конзервативната Народна партија нема да учествува на главните протести по повод Осми март, бидејќи тврди дека левичарските партии ги политизирале. Од друга страна, социјалистите на премиерот Педро Санчез ја поставија родовата рамноправност како приоритет на својата Влада и во кампањата за реизбор. (МИА)

Коронавирус