четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 171
home Вести

Училиштата во Унгарија затворени до крајот на мај

Училиштата во Унгарија затворени до крајот на мај

Унгарските училишта ќе останат затворени до крајот на мај, а повеќе од 500 настани ќе бидат откажани до 15 август, изјави денеска генералниот секретар на унгарската Влада, Гергел Гуjас.

Засега ограничувањата воведени во Будимпешта, каде се пријавени најголем број пациенти заразени со коронавирус, ќе останат во сила.

Премиерот на Унгарија, Виктор Орган, вчера истакна дека некои рестриктивни мерки ќе бидат олеснети следната недела, освен во Будимпешта.

Коронавирус