петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 58
home Вести

Училиштата во Турција затворени до крајот на мај

Училиштата во Турција затворени до крајот на мај

Училиштата во Турција ќе останат затворени до крајот на мај, како дел од мерките за борба против ширењето на коронавирусот, изјави денеска министерот за образование Зиа Селчук.

Анкара објави дека ги затвора училиштата на 12 март, откако го регистрираше првиот случај на Ковид-19.

Во моментот има 115.000 заразени и речиси 3.000 смртни случаи потврдени во државата.
Селчук ја објави одлуката денеска на прес-конференција.

ЕУРО 2020

Македонија