вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 89
home Вести

Учесниците во иранскиот нуклеарен договор ќе се сретнат за време на ГС на ОН

Учесниците во иранскиот нуклеарен договор ќе се сретнат за време на ГС на ОН

Учесниците во иранскиот нуклеарен договор – Русија, Кина, Велика Британија, Франција, Германија и Иран, ќе одржат министерска средба на 24 септември во рамките на сесијата на Генералното собрание на ОН.

Ова го соопшти дипломатски извор од Светската организација.

– Средбата е планирана за 24 септември. На неа ќе учествува и шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини, инфомирал изворот.

Се очекува на состанокот да се разгледаат начини за зачувување на договорот по повлекувањето на САД од него и обновата на американските санкции против Иран.

МИА

Коронавирус