вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 120
home Вести

Убиените се на возраст од 54 до 97 години, идентификувани жртвите од нападот во Питсбург

Убиените се на возраст од 54 до 97 години, идентификувани жртвите од нападот во Питсбург

Единаесетте жртви од нападот во синагогата во Питсбург, Пенсилванија, се идентификувани.

Претставници на власта соопштија дека убиените се на возраст меѓу 54 и 97 години. Меѓу нив се браќа и брачна двојка.

Претходно беше соопштени дека се убиени три жени и осум мажи.

Сторителот на нападот Роберт Бауерс (46) беше ранет при престрелка со полицијата. Откако е приведен изјавил пред полицијата дека Евреите извршуваат геноцид врз американскиот народ и дека сака сите Евреи да умрат.

Во нападот што е случи во синагогата „Дрво на животот“ во Питсбург се повредени и над десет лица, од кои шестмина се полицајци.

Како што јави МИА, вчера напаѓачот влезе во синагогата и почна да пука и да вика „Сите Евреи мора да умрат“. Во синагогата за време на нападот имаше околу сто луѓе.

Американскиот јавен обвинител Џеф Сешенс најави дека Министерството за правда ќе подигне обвинение против Бауерс за злосторство од омраза и други злосторства кои би можеле да доведат до смртна казна.