четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 85
home Вести

Убиени уште двајца новинари во Мексико, годинава убиени вкупно 11 медиумски работници

Убиени уште двајца новинари во Мексико, годинава убиени вкупно 11 медиумски работници

Две новинарки се убиени синоќа во источната мексиканска држава Веракруз, соопшти регионалното Обвинителство, со што бројот убиени новинари во земјата оваа година се зголеми на единаесет.

Новинарката Јесенија Молинедо и снимателката Шеила Гарсија биле биле застрелани пред комецијална зграда во Косолеакак, околу 570 километри југоисточно од Мексико Сити.

Обвинителството на Веракруз соопшти дека е покрената истрага за смртните случаи, и тоа по сите насоки вклучувајќи ја и новинарската активност на убиените.

Минатата недела беше пронајден мртов и Луис Енрике Рамирез, познат новинар во Мексико со 40-годишно искуство. Тој беше политички колумнист за влијателниот весник „Синалоа Ел Дебата“ и основач на информативниот портал „Фуентес Фидедињас“.

Според „Репортери без граници“, Мексико и минатата година, трета година по ред, беше прогласен за најопасна држава за новинарите. Авганистан е на второ место со шест убиства.

Коронавирус