четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Убиени 12 разузнавачи во бомбашки напад додека политички лидери имаа средба

Убиени 12 разузнавачи во бомбашки напад додека политички лидери имаа средба

Најмалку 12 безбедносни агенти се убиени денеска при напад со бомба поставена покрај пат во близина на сомалискиот град Душамареба, каде политичките лидери се сретнаа во обид да го решат спорот околу процесот на претседателските избори што треба да се одржат утре.

Исламистичката милитантна група Ал Шабаб ја презеде одговорноста за нападот.

Меѓу убиените е и Абдирашид Абдунур, шеф на Агенцијата за национално разузнавање и безбедност во Душамареба, изјави полицискиот портпарол.

ЕУРО 2020

Македонија