сабота, 18. јануари 2020. Вести денес: 1
home Вести

Убиен уште еден новинар во Мексико

Убиен уште еден новинар во Мексико

Во Мексико од почетокот на годината убиени се 12 новинари, соопшти Националната комисија за човекови права.

Според локалните медиуми, последната жртва помеѓу новинарите е Невит Кондес Харамиљо, основач на порталот „Ел Опсерваторио дел Сур“, кој во саботата е пронајден избоден до смрт во својот дом во Техупилка.

Во соопштението од Комисијата се наведува дека „насилството врз новинарите во сите облици е една од суштинските препреки за зацврстување на демократијата во Мексико“.