вторник, 14. јули 2020. Вести денес: 119
home Вести

Убиен шефот на Ал Каеда за северна Африка

Убиен шефот на Ал Каеда за северна Африка

Француските сили го убиле шефот на Ал Каеда за северна Африка Абделмалек Друкдел во северниот дел на Мали, соопшти министерката за одбрана Флоранс Парли.

– Француските вооружени сили, со поддршка на нивните локални партнери, на 3 јуни го убија шефот на Ал Каеда за исламскиот Магреб, Абделмалек Друкдел, за време на операцијата во северниот дел на Мали, напиша таа на Твитер.

Парли додаде дека биле убиени и неколкумина негови најблиски соработници.