вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 27
home Вести

Убиен новинар и неговата девојка: Биле пронајдени мртви во стан

Убиен новинар и неговата девојка: Биле пронајдени мртви во стан

Истражувачкиот новинар Јан Куциак и неговата девојка се убиени во неговиот стан, изјави шефот на словачката полиција Тибор Гашпар.

Тој додаде дека Куциак и неговата девојка се пронајдени мртви во неделата вечерта во неговиот стан во градот Велка Мача, источно од Братислава. Полицијата реагирала откако била алармирана од член на семејството на новинарот.

– Убиството најверојатно е поврзано со неговите истражувачки активности. Во Словачка никогаш не се случил таков напад врз новинар, истакна Гашпар.

Куциак (27) работеше за новинарскиот сајт „Актуалне.ск“, а воглавно пишуваше за затајување на данок.

Коронавирус