понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Вести

Убиен еден од синовите на водичот на Исламска држава

Убиен еден од синовите на водичот на Исламска држава

Еден од синовите на водачот на терористичката организација Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е убиен во Сирија во напад кој го предводеа џихадистите во централната провинција Хомс.

Како што соопшти ИД, Худхајф ал Бадри е убиен во суди во една електрана во провинцијата Хомс.

Според пишувањата на опозициската Сириска опсерваторија за човечки права, џихадистите држат мали пустински области во Хомс и на истокот на Сирија. Се проценува дека контролираат помалку од три отсто од сириската територија.

Водачот на ИД неколку пати досега беше прогласуван за мртов, но изгледа дека е жив и е некаде во Сирија, долж границата со Ирак.

МИА

Коронавирус