понеделник, 25. мај 2020. Вести денес: 101
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

„Убиен“ џихадист се појави на интернет, им се потсмева на тие кои мислеа дека е мртов (ВИДЕО)

„Убиен“ џихадист се појави на интернет, им се потсмева на тие кои мислеа дека е мртов (ВИДЕО)

Еден од лидерите на џихадистите, припадник на групата „Јамат Нусрат ал-Ислам вал-Муслимин“ од Мали, за кого се веруваше дека веќе е мртов со месеци, се појави на видеоснимка, објави Би-би-си.

По рација на француските војници спроведена минатата година, портпаролот на војската на Мали и францускиот министер за одбрана потврдиле дека Амадо Коуф е мртов.

Но, тој се појави на нова снимка која кружи низ светот. Автентичноста на видеото во кое тој им се потсмева на извештаите за неговата смрт, ја потврди американска мониторинг група.

На снимките во траење од 19 минути, Коуф, кој на себе има бел турбан, им се потсмева на француските војници и на силите на Мали.

Коронавирус