среда, 22. мај 2019. Вести денес: 5
home Вести

Уапсени осуммина „тешко вооружени“ мажи на Хаити

Уапсени осуммина „тешко вооружени“ мажи на Хаити

Властите на Хаити уапсија осуммина „тешко вооружени“ мажи, меѓу кои петмина Американци и по еден Србин, Русин и Хаиќанец.

Тие биле уапсени за време на антивладини демонстрации, откако во нивното возило било пронајдено оружје, опрема за комуникација и неколку регистарски таблички, информира полициски извори.

Како што се наведува, полицијата во возилото пронашла шест митралези, седум пиштоли, дронови, сателитски телефони, заштитини елеци и друга воена опрема.

Седуммината уапсени беа идентификувани како Кент Леланд Крекер, Данило Бајавиќ, Влад Јанкович, Бартон Телон, Кристофер Осман, Даниел Дастин и Естера Мајкл.

-Групата од осум мажи е обвинета за нелегално поседување на оружје, а второто обвинение против нив е криминален заговор, соопшти полицијата.

Тие биле уапсени додека патувале во возила без регистарски таблички, а некои од нив тврделе дека работат за Владата.

Во моментот на нивното апсење, тие ја напуштале националната банка, но полицијата не пронашла никакви пари.

Опозицијата на Хаити од 7 февруари организира протести, барајќи оставка на претседателот Жовенел Моиз.