четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 125
home Вести

Уапсени 280 лица, постапка против 300 – епилог на упадот во американскиот Конгрес

Уапсени 280 лица, постапка против 300 – епилог на упадот во американскиот Конгрес

Министерството за правда на САД покрена постапка против повеќе од 300 лица за нападот на Конгресот на 6 јануари, додека најмалку 280 лица се уапсени, изјави денеска заменикот на вршителот на должност јавен обвинител Џон Карлин.

-Одговорните мора да бидат изведени пред лицето на правдата и ќе одговараат за стореното“, рече Карлин.

Неговите коментари доаѓаат само еден ден откако вршителот на должноста шеф на Капитол Јоганада Питман изјави пред конгресмените дека приврзаниците на поранешниот претседател Доналд Трамп можеби сакале да ја разнесат зградата на Конгресот.

Приврзаниците на Трамп упаднаа во зградата на Конгресот на 6 јануари и ја демолираа во време кога се потврдуваа електорските гласови од претседателските избори. (МИА)

Коронавирус