сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 0
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

home Вести

Уапсени 20 луѓе кои планирале терористички напади во Данска

Уапсени 20 луѓе кои планирале терористички напади во Данска

Данската полиција соопшти денеска дека уапсила 20 лица во рација на неколку локации низ целата земја под сомнение дека подготвувале заговор за извршување терористички напад.

Уапсените се обиделе да набават експлозивни направи и огнено оружје.

Апсењата се извршени врз основа на информации од данска разузнавачка служба.

Уапсените ќе бидат сослушани утре под обвинение дека планирале терористички напад. Полицијата изврши рација на околу 20 локации во Данска. Не е соопштено што била цел на осомничените екстремисти или кога требало да се случи нападот.

Парламентарни избори 2020