понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 142
home Вести

Уапсената премиерка го повика народот во Мјанмар да не го прифаќа воениот удар

Уапсената премиерка го повика народот во Мјанмар да не го прифаќа воениот удар

Премиерката на Мјанмар, Аунг Сан Су Чи, која е уапсена денеска, го повика населението да „не го прифаќа“ воениот преврат, се наведува во писмото кое го објави нејзината партија на социјалните медиуми.

Лидерот на Националната лига за демократија, Вин Хтеин напиша на Фејсбук дека шефицата на Владата, Аунг Сан Су Чи „ја оставила оваа порака до народот“.

Војската на Мјанмар прогласи денеска вонредна состојба во траење од една година и постави генерали на клучните места во земјата.

Аунг Сан Су Чи и претседателот на Мјанмар, Вин Мјинт се уапсени во главниот град Непјидо. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија