понеделник, 1. март 2021. Вести денес: 61
home Вести

Уапсен Сириец во Унгарија поради погубувањето на 20 луѓе

Уапсен Сириец во Унгарија поради погубувањето на 20 луѓе

Унгарските власти уапсиле сириски државјанин осомничен дека учествувал во обезглавувањата во Сирија, како член на „Исламска држава“, соопшти обвинителството во Будимпешта.

Во соопштението се наведува дека осомничениот, чие име не е наведено, осомничен е за погубувањето на околу 20 луѓе во 2016 година.

Тужителите додаваат дека 20-те жртви се членови на семејство на жител на сирискиот град Хомс, кој одбил да и се приклучи на „Исламска држава“

Коронавирус