сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 91
home Вести

Уапсен синдикален лидер во Камбоџа поради коментар за Виетнам

Уапсен синдикален лидер во Камбоџа поради коментар за Виетнам

Претседателот на Камбоџанската конфедерација на синдикати Ронг Чун синоќа е приведен под обвинение дека поттикнувал немири со своите коментари за политички чувствителна тема за границата на Камбоџа со Виетнам.

Чун денеска ќе биде сослушан, а доколку биде прогласен за виновен може да добие казна од шест месеци до две години затвор и парична казна од 244 до 976 долари.

Според полицијата Чун е уапсен на барање на Општинскито суд во Пном Пен под обвинение дека давал неточни информации за границата помеѓу Камбоџа и Виетнам.

Чун минатата недела за Радио Слободна Азија зборуваше за состанокот со земјоделците од источниот дел на Камбоџа, кои се пожалиле дека соседен Виетнам го прекршил законот на нивната држава. Прашањето за претензиите на Виетнам кон територијата на Камбоџа е чувствително политичко прашање поради историскиот антагонизам помеѓу двете соседни држави.

Владата на премиерот Хун Сен одржува блиски односи со Виетнам, поради што неговите политички опоненти го обвинуваат дека не успева да ја заштити територијата на Камбоџа.

Чун во средата ги предводеше работници од една фабрика до резиденцијата на премиерот Сен, кои побараа помош бидејќи фабриката е затворена поради пандемијата со Ковид-19.

Во Виетнам во изминатите години уапсени се повеќемина истакнати опозициски лидери врз различни обвинувања. (МИА)