вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 164
home Вести

Уапсен осомничен за подметнување на пожарот во Турција

Уапсен осомничен за подметнување на пожарот во Турција

Турскиот претседате Реџеп Таип Ердоган денеска изјаави дека е уапсен осомничениот за подметнување на шумскиот пожар во областа Милас, во провинцијата Мугла.

-Едно лице е уапсено во рамки на истрагата за пожарот во Милас. Се сомневаме дека лицето е одговорно за подметнување на шумскиот пожар, изјави Ердоган.

Турските власти не ја исклучува можноста дека за подметнување на пожарот се одговорни припадниците на Работничката картија на Курдистан.

Шест лица се починати во пожарот, а изгласени се 88 од 98 пожари.

Коронавирус