сабота, 28. март 2020. Вести денес: 107
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Уапсен новиот лидер на ИД

Уапсен новиот лидер на ИД

Ирачките безбедносни служби соопштија дека го уапсиле „заменикот“ ликвидираниот лидер на терористичката група Исламска држава.

Ирачката полиција соопшти дека во селото Хавиџа провинцијата Киркук го привела бунтовникот Абу Халдун, кој имал фалсификуван пасош на име Шалан Убејд.
Во соопштението на полицијата се наведува дека уапсениот Халдун бил „воен емир“ во провинцијата Салах ал Дин.

Во октомври американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека при операција на американските специјални сили во провинцијата Идлиб во Сирија убиен е лидерот на ИД, Абу Бакр ал Багдади. Тогаш Трамп им се заблагодари за помошта при операцијата на Русија, Турција, Сирија и Ирак.