вторник, 7. јули 2020. Вести денес: 131
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Уапсен маж кој се заканил со убиство на полскиот опозициски претседателски кандидат Рафал Трасковски

Уапсен маж кој се заканил со убиство на полскиот опозициски претседателски кандидат Рафал Трасковски

Полската полиција уапсила маж кој наводно му се заканувал со убиство на Рафал Трасковски, либералниот градоначалник на Варшава и кандидат за опозиција на претстојните претседателски избори, јави ДПА.

Мажот е уапсен откако, во телефонски повик до претседателската администрација, изјавил дека има намера да го убие Трасковски, изјави денеска портпаролот на полицијата.

Мотивите на човекот засега остануваат нејасни. Тој немал криминално досие и бил трезен во моментот кога е уапсен во западниот полски град Познањ.

Трасковски е претставник на центристичката партија Граѓанска платформа (ПО) и во претседателската трка влезе откако Полска го одложи закажаното гласање на претседателските избори на 10 мај, во време на политички расправии за тоа дали, како и кога да се одржат избори за време на пандемијата на коронавирус.

Изборите сега се планирани за 28 јуни.

Актуелниот претседател Анджеј Дуда, поддржан од владеачката конзервативна партија „Право и правда“ (ПИС), засега води во анкетите на јавното мислење.

Заканата потсети на убиството на градоначалникот на Данциг, Павел Адамович, кој во јануари 2019 година беше прободен со нож и подоцна почина од здобиените повреди, потсетува ДПА.

Парламентарни избори 2020