понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 162
home Вести

Уапсен гувернерот на централната банка на Летонија

Уапсен гувернерот на централната банка на Летонија

Припадници на летонската антикорупциска агенција го уапсија гувернерот на централната Банка на Летонија, Илмар Римшевич, соопшти денеска Кабинетот на летонскиот премиер Марис Кулинскис.

– Бирото за превенција и борба против корупцијата го уапси гувернерот на Банката на Летонија, се наведува во соопштението.

Апсењето на Римшевич следува откако во петокот агенти на Бирото извршија претрес во неговиот дом и неговата канцеларија.

Причините за апсењето на Римшевич засега не се соопштени.

Коронавирус