среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 166
home Вести

Уапсен еден од крадците по филмскиот грабеж на шведските кралски скапоцености

Уапсен еден од крадците по филмскиот грабеж на шведските кралски скапоцености

Еден од лицата што пред месец и половина украдоа скапоцености од 17. век што му припаѓаа на шведското кралско семејство, е уапсен денеска, соопштија шведските власти.

Крадците на 31 јули украдоа две круни од 1611 година и сфера од катедрала во Странгнас, западно од Стокхолм, а по кражбата побегнаа со моторни чамци. Ништо од украдениот накит не е пронајдено, соопшти Јавното обвинителство.

Украдените средновековни предмети се од непроценлива вредност и ќе биде тешко да се препродадат, коментираат познавачите.

Круните се украсени со злато, бисери и скапоцени камења, а им припаѓале на кралот Карл Деветти и кралицата Кристина.

Коронавирус