четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 191
home Вести

Уапсен е бомбашот кој повреди 13 лица

Уапсен е бомбашот кој повреди 13 лица

Федералната служба за безбедност на Русија денеска соопшти дека го уапсила лицето кое го организираше и изврши бомбашкиот напад во супермаркет во Санкт Петербург, при што беа повредени 13 лица, јавија руските новински агенции.

Одговорноста за овој напад што се случи во супермаркет на трговскиот ланец „Перекресток“ ја презеде Исламска држава.

Рускиот претседател Владимир Путин го окарактеризира нападот како терористички.

Коронавирус