недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Уапсен џихадист поврзан со нападот врз „Шарли ебдо“

Уапсен џихадист поврзан со нападот врз „Шарли ебдо“

Осомничен француски џихадист, поврзан со нападот врз сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз пред три години, уапсен е во Џибути.

Се претпоставува дека уапсениот имал контакти со браќата Шериф и Саид Кваши, кои го извршија нападот врз редакцијата на „Шарли едбо“ во јануари 2015 година, при што убија 12 луѓе, пред да бидат застрелани од полицијата.

МИА