вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 168
home Вести

Уапсен доскорешниот премиер на Малезија

Уапсен доскорешниот премиер на Малезија

Доскорешниот премиер на Малезија Наџиб Разак денеска е уапсен во рамки на истрагата за исчезнување на милијарди долари од државниот фонд, што тој го формирал пред десетина години.

Малезиската антикорупциска агенција најави дека против Разак ќе биде поднесено обвинение.

Апсењето доаѓа по неочекуваниот исход на парламентарните избори на кои коалицијата на поранешниот премиер Махатир Мохамед извојува победа над блокот на Разак.

Qatar 2022