вторник, 17. мај 2022. Вести денес: 166
home Вести

Уапсен човекот кој поради облог предизвика смртоносна полициска интервенција

Полицијата во американскиот град Вичита го идентификуваше и уапси човекот кој поради облог предизвика полициска интервенција во која беше убиен недолжен граѓанин.
Уапсен човекот кој поради облог предизвика смртоносна полициска интервенција

Тајлер Реј Берис и бил познат на полицијата по претходни пријави за подметнати бомби и други лажни инциденти. Тој дури се фалел со тоа како лажно ги алармирал полицајците и предизвикувал интервенции на силно вооружени полициски сили пријавувајќи измислени заложнички драми или терористички напади.

Во четвртокот вечер Берис се јавил во полиција велејќи им дека го убил својот татко, го држи своето семејство како заложници и дека ќе ја запали куќата. Притоа тој им дал лажна адреса за инцидентот. Според првичните полициски информации, Берис го направил ова поради облог со свој пријател со кого играле видео игри на денот на инцидентот.

Кога полицајците интервенирале на адресата што им била дадена, вратата им ја отворил 28 годишниот Ендрју Финч, татко на две деца. Полицајците му наредиле да ги крене рацете во воздух. Тој ги послушал, но откако, по некое време, ги симнал рацете, еден од полицајците отворил оган и го убил Финч.

Инцидентот предизвика гневни реакции во САД, со повици за долга затворска казна за Берис.

Коронавирус