четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Твитер избриша лажни налози кои повикуваат на бојкот на изборите во САД

Твитер избриша лажни налози кои повикуваат на бојкот на изборите во САД

Твитер избриша повеќе од 10.000 автоматски налози со пораки кои ги спречуваат луѓето да излезат на изборите за Конгресот во вторник и посочуваат дека ги поставиле демократите.

Претходно, Демократската партија за информираше компанијата Твитер за тие лажни твитови.

– Преземавме акција за релевантни налози и активности на Твитер, рече портпаролот на компанијата Јан Планкет. (МИА)

Коронавирус