петок, 3. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Туск избран за претседател на ЕПП

Туск избран за претседател на ЕПП

Претседателот во заминување на Европскиот совет Доналд Туск е новиот претседател на Европската народна партија (ЕПП). Така одлучија синоќа во Загреб претставниците на тие партии на кои Туск им вети дека ќе се бори против популистите.

За Туск гласаа 491 пратеник, а против 37, на Конгресот на алијансата на европските демохристијански партии.

Првиот лидер на Централна и Источна Европа на ЕПП ќе го замени Французинот Жозеф Дол, кој ја предводи партијата од крајот на 2013 година.

Туск (62) беше единствениот кандидат за нов лидер на европската партија на десен центар и најсилната група во Европскиот парламент.

Коронавирус