вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Вести

Турскиот Парламент го продолжи одобрението за распоредување воени сили во Либија

Турскиот Парламент го продолжи одобрението за распоредување воени сили во Либија

Турскиот Парламент за 18 месеци го продолжи законот што дозволува распоредување нивни војници во Либија. Со законот се обновува мандатот што стапи на сила во јануари, по постигнатиот безбедносен и воен договор меѓу Турција и либиската Влада што е призната од Обединетите нации.

Турција одлуката ја донесе вчера, по прекинот на огнот во Либија во октомври, што беше постигнат со посредство на ОН. Според договорот за примирје, странските сили и платеници треба да ја напуштат Либија во рок од три месеци.

Турските опозициски партии гласаа против продолжувањето на престојот на турските војници во Либија, а продолжувањето на важноста на законот, сепак, беше изгласано со гласовите на владеачка партија АКП и нивните националистички сојузници.

Либија, по бунтот во 2011 година, кога беше соборен и убиен долгогодишниот лидер Моамер Гадафи, западна во хаос. Оваа земја богата со нафта сега е поделена меѓу владата во Триполи и ривалската администрација на истокот. Двете завојувани страни се поддржани од различни регионални и странски сили, како и бројни локални милиции.

Поддршката на Анкара за владата на Националното единство во Триполи го смени текот на војната во Либија. Со турската воена помош, вклучувајќи ги советниците, опрема и разузнавачки информации, владата во Триполи успеа да ја запре едногодишната офанзива на силите лојални на генералот Калифа Хафтар, либиски воен командант кој владее со источниот дел на земјата.

Турција е обвинета за испраќање илјадници сириски платеници во Либија. За време на офанзивата врз Триполи, која беше запрена во јуни, Хафтар имаше поддршка од Обединетите Арапски Емирати, Египет, Франција и Русија.

Коронавирус