вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 47
home Вести

Турција забранува влез на патници од Британија поради новиот вид на коронавирус

Турција забранува влез на патници од Британија поради новиот вид на коронавирус

Откако беше потврдена инфекција со нов вид на коронавирус кај 15 лица, Турција забрани патници од Велика Британија да влегуваат во таа земја.

Турскиот министер за здравство Фахретин Коџа потврди дека 15 заразени лица се во изолација, како и сите со кои биле во контакт со нив.

– Се е под контрола. Влезот во Турција од Велика Британија е привремено прекинат, изјави Коџа.

Во последните 24 часа во Турција се потврдени 12.203 нови случаи на Ковид-19, вкупно околу 2,2 милиони и уште 212 смртни случаи, вкупно 12.203 од почетокот на пандемијата.

Коронавирус