вторник, 26. септември 2023. Вести денес: 60
home Вести

Турција во шок: Ќерката на еден од најбогатите бизнисмени и нејзини пријателки загинале во авионската несреќа кај Иран

Турција во шок: Ќерката на еден од најбогатите бизнисмени и нејзини пријателки загинале во авионската несреќа кај Иран

Турската телевизија NTV соопшти дека во авионската несреќа која се случи денеска Иран, загинала ќерката на шефот на одборот на директори на инвестицискиот холдинг „Basaran“ Хусеин Башаран – Мина Башаран.

Според извештаите на турските медиуми, во авионот имало 7 други девојки а загинале вкупно 11 лица.

По се изгледа како што пренесуваат медиумите од светот девојките се враќале од ОАЕ каде Мина славела моминска вечер и требало да се омажи следниот месец. Судејќи според фотографии на Инстаграм, девојката водела светски начин на живот.

Често одела на забави, модни ревии. Најверојатно, Мина имала пријателски односи со многу ѕвезди од шоу бизнисот, а на нејзините профили во социјалните мрежи има фотографии со танчерот милионер Џанлука Вачи и репортерот Фарел Вилијам.

На социјалните мрежи, девојката има поставено слики и фотографии направени пред таа да влезе во фаталниот лет. Приватниот авион Bombardier Challenger 600 кој летал од Шарџа во ОАЕ за Истанбул, се урнал во близина на градот Шахр Корд во планинскиот регион во централниот дел на Иран откако исчезнал од радарот.

Под фотографиите на Мина Башаран во коментари се пишуваат тажни постови.

Операцијата за спасување моментално се одвива во областа на несреќата. По ударот на земјата, авионот се запалил. Според основната првична верзија, причината за несреќата можеби е дефект на моторот на авионот. Турските медиуми забележуваат дека приватниот авион припаѓал на турската инвестициска компанија Башаран холдинг.