петок, 26. ноември 2021. Вести денес: 152
home Вести

Турција создава нова военопоморска база во Црното Море

Турција создава нова военопоморска база во Црното Море

Турција создава нова воено база на источниот брег на Црното Море. Новиот воен објект ќе се наоѓа во областа на селото Сурмене, на 40 километри од градот Трабзон.

Се очекува, во воената база да служат 400 војници, а исто така ќе работат 200 цивилни лица.

Анкара го презема овој чекор по веста за плановите на САД за испраќање на своите воени бродови во Црно Море. Вашингтон  ги презема овие дејства по инцидентот во Керченскиот Теснец.

Во моментов, Турција располага со осум воено бази во четирите мориња – Средоземно, Црно, Мраморно и Егејско.

Коронавирус