четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 183
home Вести

Турција распоредува илјада специјалци на границата со Грција

Турција распоредува илјада специјалци на границата со Грција

Турција распоредува 1.000 специјалци од полицијата долж границата со Грција денеска во обид да го спречи враќањето на мигрантите кон нејзината територија. Тоа го изјави министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу и додаде дека 164 мигранти биле повредени од грчките власти.

– Тие повредија 164 лица. Се обидоа да вратат назад во Турција 4.900 луѓе, изјави Сојлу во северозападната погранична провинција Едирне.

– Ќе распоредиме 1.000 полицајци од специјалната единица во пограничниот систем… за да го спречиме враќањето, рече тој.

Локални избори 2021