недела, 5. декември 2021. Вести денес: 107
home Вести

Турција потврди прв случај на коронавирус

Турција потврди прв случај на коронавирус

Првиот случај на заболен од новиот коронавирус е потврден во Турција. Станува збор за човек кој се вратил од Европа, изјави министерот за здравство Фахретин Коџа.

Тој не даде повеќе детали за пациентот ниту откри од која земја допатувал за да ја заштити неговата приватност.

Коџа рече дека пациентот е во изолација и дека членовите на неговото семејство и другите луѓе кои биле во контакт со него се во карантин.

Коронавирус