вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 156
home Вести

Турција очекува дури 40 милиони туристи во текот на годинава

Турција очекува дури 40 милиони туристи во текот на годинава

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека во текот на годината се очекуваат 40 милиони посетители во Турција, што би било многу подобар резултат во споредба со 2017 година.

Лани Турција пречека 32,4 милиони туристи, што само по себе претставуваше скок од 28 проценти во однос на претходната година. Ердоган најави дека добрите резултати ќе продолжат и во 2018 година.

МИА