среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 101
home Вести

Турција најостро го осуди нападот во Ница

Турција најостро го осуди нападот во Ница

Турција најостро го осуди нападот што се случи денеска во црквата Нотр Дам во францускиот град Ница.

Во соопштението од Министерството за надворешни работи се вели дека Турција чувствува солидарност со францускиот народ против насилството и тероризмот.

Во Франција, денеска се убиени три лица во терористички напад во Ница, од кои едното беше обезглавено, додека во друг инцидент, полицијата уби вооружен напаѓач кој им се закануваше на минувачите во Авињон. Исто така, во Саудиска Арабија беше избоден чуварот на францускиот конзулат.

Коронавирус