среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 122
home Вести

Турција и помага на Британија: Авион утрово во Лондон донесе 84 тони заштитна опрема

Турција и помага на Британија: Авион утрово во Лондон донесе 84 тони заштитна опрема
epa08175779 British Airways passenger aircraft at Heathrow Airport in London, Britain, 29 January 2020. British Airways has announced it has suspended all flights to and from mainland China due to the threat of the coronavirus. Flights from the virus hit areas within China may begin bringing home Britons this coming Thursday. EPA-EFE/ANDY RAIN

Британски воен авион со заштитна опрема утрово слета од Турција на аеродромот во Лондон.

Авионот со 84 тони заштитна опрема пристина во Велика Британија по неколку дена одложување.
Според дел од британските медиуми се уште не е познато колку опрема се наоѓа во авионот. Во товарот би требало да има околу 400.000 парчиња заштитна облека.

Турција неколку дена ја одложуваше пратката поради наводна контрола на квалитетот.

Турски претставници изјавија дека купувањето на опремата од турските фирми била отежната бидејќи немало доволно резерви.

Локални избори 2021