недела, 12. јули 2020. Вести денес: 125
МЕГА БОМБА

Нуклеарна бoмба: Заев зема рeкет од 6 милиони евра! (АУДИО)

home Вести

Турција го осуди „деструктивниот“ пристап на Франција во Либија

Турција го осуди „деструктивниот“ пристап на Франција во Либија

Турција денеска го осуди „деструктивниот“ пристап на Франција во конфликтот во Либија и го обвини Париз дека се стреми да го засили присуството на Русија во земјата.

Оваа проценка е уште една епизода од ескалацијата на тензиите меѓу двата сојузници на НАТО и најнова размена на остри меѓусебни обвинувања во врска со прашањето, коментираат светските медиуми.

– Франција, со која владее Макрон или поточно не може да владее во моментов, беше во Либија само заради сопствените интереси и амбиции со деструктивен пристап, исто како што ја турна Африка кон нестабилност во минатото со колонијален пристап и кога ја бомбардираше и замина од Либија во 2011 година, изјави министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу пред новинари во Анкара.

Парламентарни избори 2020