четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 150
home Вести

Турција ги обвини НАТО и ЕУ дека не преземаат мерки за решавање на ситуацијата во Нагорно Карабах

Турција ги обвини НАТО и ЕУ дека не преземаат мерки за решавање на ситуацијата во Нагорно Карабах

НАТО и ЕУ не презентираа конкретни предлози за ставање крај на воениот конфликт во Нагорно Карабах, додека Руската Федерација и Турција успеаја да постигнат примирје во регионот, изјави Ибрахим Калин, портпарол на турскиот претседател.

Тој информираше за продолжување на преговорите со Русија за формирање и функционирање на центар за набљудување за контрола на примирјето во Нагорно Карабах.

– Првата фаза од дијалогот е завршена, во која учествуваат претставници на Министерството за одбрана, Министерството за надворешни работи и специјалните служби. Москва е информирана за позицијата на Анкара. За време на дијалогот во наредните денови, ќе бидат утврдени локацијата и принципите на центарот и одговорностите на засегнатите страни. Нашата војска ќе работи во Центарот за набљудување на Карабах, додаде Калин.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на 11 ноември рече дека Анкара и Москва потпишале меморандум за центар за контрола на примирјето во Карабах и ќе учествуваат во „заедничката мировна мисија“.

На 10 ноември лидерите на Русија, Азербејџан и Ерменија, Владимир Путин, Илхам Алиев и Никол Пашињан, потпишаа заеднички документ за целосен прекин на непријателствата во Нагорно Карабах. Според тој документ, голем број региони спаѓаат под контрола на Азербејџан, земјите разменуваат затвореници, а руските мировници се распоредени долж линијата на контакт и долж коридорот Лачин што го поврзува Карабах со Ерменија.

Коронавирус