вторник, 28. март 2023. Вести денес: 118
home Вести

Турција: Акција за апсење на 271 припадник на армијата

Турција: Акција за апсење на 271 припадник на армијата
epa06716179 A vehicle of the Turkish Gendarmerie General Command enters the premises of the Aliaga Prison in Izmir, Turkey, 07 May 2018. US evangelical pastor Andrew Branson, 50, from North Carolina, is facing decades in prison on terrorism-related charges after he was arrested following a failed coup attempt in July 2016 in Turkey. A formal indictment alleged him of association with coup plotters as well as other offenses, media reported. He is scheduled to appear in court on the day. White House officials had previously pressured Turkey on his release. EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Турската полиција денеска почнала координирана акција за апсење на 271 припадник на армијата, кои се осомничени членови на групата ФЕТО на Фетула Ѓулен, кој е обвинет дека е организаторот на неуспешниот државен удар од 2016 година.

Акцијата почна во пет часот изутрината. Меѓу бараните лица има 10 активни полковници како и пензионирани генерали кои биле во контакт со оперативци на Ѓулен.

Од обидот за државен удар, во Турција беа уапсени над 160.000 лица, мнозина од нив од армијата, а уште приближно толку беа отпуштени до работа. Кривични пријави беа поднесени против 77.000 лица.

МИА

loading...