понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 16
home Вести

Трудница убиена додека чекала ред за храна: Пијани војници мислеле дека имаат предност (ВИДЕО)

Трудница убиена додека чекала ред за храна: Пијани војници мислеле дека имаат предност (ВИДЕО)

Венецуалските власти во текот на викендов уапсиле војник од националната гарда под обвинение дека застрелал трудна 18 годишна девојка, а тамошните медиуми овој инцидент го опишале како гужва поради снемувањето на свинско месо.

Александра Колопој ја застрелал наредникот Давид Реболедо, напиша на Твитер државниот обвинител во неделата вечерта. Не се дадени дополнителни информации, но бројни критичари на владата на Николас Мадуро порачаа дека ова претставува типичен пример за рушење на оваа земја богата со нафта.

Локалните медиуми известуваат дека сопругот на усмртената трудница сведочел дека група пијани војници стоеле во ред за свинско месо во сиромашно подрајче на Каракас. Потоа на неколку граѓани им се заканиле да се тргнат затоа што од месото снемувало, што тие одбиле да го направат.

-Националната гарда полудела и почнала да пука, кажал сопругот на убиената.

-Падна на земја, кажал тој, додавајќи дека таа била во петтиот месец од бременоста.

Во пукањето е погоден и неговиот брат, но тој се опоравува.

Нередите поради храна и големите редови пред супермаркетите станаа се почесто во оваа земја, која е соочена со брутална рецесија, а многу граѓани имаат плати кои изнесуваат само неколку американски долари месечно.

Коронавирус