сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 32
home Вести

Трпел ужасни болки, а не знаел дека живее со монструм: Студент со месеци го труел цимерот со смртоносни хемикалии (ВИДЕО)

Трпел ужасни болки, а не знаел дека живее со монструм: Студент со месеци го труел цимерот со смртоносни хемикалии (ВИДЕО)

Студент на хемија од Кина е обвинет дека се обидел да го отруе својот цимер од Африка, во заедничката соба во Пенсилванија, во текот на период од неколку месеци.

Јукај Јанг е уапсен поради обид за убиство на Џуан Ројал, кој ниту еден момент не се посомневал во својот цимер. Од Обвинителството наведуваат дека Јанг му ја труел со талиум храната и пијалокот на Џуан Ројал, кој се уште страда од последиците.

Јанг призна дека купил хемикалии, но тврди дека биле за негова „лична употреба“. Исто така е обвинет и за испишување расистички графити во својата соба во домот.

Труењето траело неколку месеци почнувајќи од пролетта кога Ројал неколку пати побарал лекарска помош поради мачнини, вртоглавици, паѓање во несвест и повраќање. По анализите, утврдено е дека имал талиум во крвта, за кој се утврдило дека цимерот му го истурал во млекото и во течноста за испирање на устата.

Јанг наведе дека купил талиум и други хемикалии преку интернет во намера да се убие ако не помине добро на престојните испити.

„Ројал имал екстремни болки во пределот на долните екстремитети и силни изгореници и укоченост поради кои завршил на интензивна нега“, рече обвинителот.

Како што наведе тој, посебна тежина на злосторството му дава тоа што труењето било континуирано во текто на подолг период, а жртвата и ден денеска страда од последиците.

Трујачот и жртвата се повеќегодишни цимери, а Ројал верувал дека се пријатели се додека не стигнале резултатите од истрагата.

Талиумот е елемент без мирис и вкус кој може да биде смртоносен. Исто така во минатото се користел за труење на глувци.